Yaşam

Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet’i anıyor

Yenimahalle Belediyesiusta şair Nazım Hikmet Ran’ı ölümünün 60. yılında Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘Herkese Selam Olsun Özlemle’ programında anıldı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın konutunun ev sahipliğinde düzenlenen anma programında Türk müziğinin sevilen sesi Sema Moritz yazar Nazım Hikmet’in dizelerinden şarkılar söylerken, oyuncu Derya Alabora şiirlerini seslendirdi.

Programa Başkan Yaşar’ın yanı sıra Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan Önder Yaşar, şunları söyledi:

“Nâzım Hikmet iyi kalpli hoş bir adamdır. Vatanı ve milleti için dertlenen, suya sabuna dokunmayı tercih eden, yaşadığı onca acıya rağmen ‘kral çıplak’ demeyi ilke edinmiş bir insandır. zindanları, sürgünleri göze almış, münafık olmayı reddetmiş, memleket hapishanelerinde, mahkemelerde ömrünü geçirmiş, sürgüne gönderilmiş, vatanından sürülmüş, yetmemiş, itham edilmiş bir insandır. Vatana ihanet, vatandaşlıktan çıkarılmış, anarşist, komünist, asi olarak nitelendirilmiş, çıktığı köyde bir çınarın dibine gömüldüğünü hayal ederek ölmüş ve vahşi doğaya gömülmüştür. Şiir yazdı, fikir ve niyetini yazdı, kimsenin hakkını gasp etmedi, kamu malına tecavüz etmedi, hırsızlık yapmadı, memleketinin ağaçlarını, suyunu, ormanlarını talan etmedi, ne yaptı? ne hissettiyse, ne düşündüyse onu yazdı. Bu onun hatası.”

Nazım Hikmet’in vatan sevdalısı olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Yaşar, “Nazım Hikmet bu topraklara, bu toprakların insanlarına aşık bir adamdı. Birçok eserini vatan sevdasıyla yazmıştır. Nazım olarak Hikmet, “Bu topraklar tüm renkleri, tüm farklılıklarıyla bizim” dedi, “Fazlasıyla, eksiğiyle, hoşuyla, nahoşuyla bizim” dedi.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

haber-mazidagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu