Ekonomi

Beslenme Komitesi ilk toplantısını Bakan Şimşek başkanlığında gerçekleştirdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Şimşek’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel ile ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

Toplantıda, küresel ve yurt içi tarımsal emtia fiyatlarındaki son gelişmeler ile Türkiye’nin 2023 hasat sezonundaki gelişmeler doğrultusunda stratejik tarım ürünlerinin genel görünümü ve gıda fiyatlarının seyri üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Bu kapsamda, gıda fiyatlarında öngörülebilirliğin artırılması ve gerekli tedbirlerin daha etkin şekilde alınabilmesi amacıyla Erken Uyarı Sisteminin güçlendirilerek uygulamaya devam edilmesine, gerektiğinde piyasada değerlenecek ürünlerin ilgili kurumlar aracılığıyla teminine karar verilmiştir. Bazı tarım ürünlerinde tüketici aleyhine beklenen fiyat artışlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Toplantıda, gerektiğinde alt komite toplantıları da dahil olmak üzere ilgili kurumların çalışmalarını aktif bir uyum içerisinde sürdürecekleri vurgulandı.

cizre-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu