Haber

Kosova’nın eski istihbarat şefi ‘Gülenciler’ davasında hapis cezasına çarptırıldı

Kosova’nın eski istihbarat şefi, Türkiye’nin “FETÖ üyesi olmak” suçlamasıyla aradığı 6 kişiyi “gizlice sınır dışı etmek” suçundan hapis cezasına çarptırıldı.

DW Türkçe’de yer alan habere görePriştine’de bugün görülen davada “resmi görev ve yetkiyi kötüye kullanmak” suçundan 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Driton Gashi, bu cezasını tamamladıktan sonra 4 yıl kamu hizmeti yapamayacak. .

Kosova İstihbarat Teşkilatının eski başkanı Driton Gashi, Gülen örgütüne bağlı okullarda görev yapan 5 öğretmen ve 1 doktoru hukuka aykırı bir şekilde Türkiye’ye sınır dışı etti ve söz konusu kişiler Türkiye’ye geldiklerinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BAŞBAKAN İÇİŞLERİ BAKANI VE GAŞİ’Yİ GÖREVDEN ÇIKARDI

Türkiye’ye gönderilen 6 kişi, Mart 2018’de Kosova polisi tarafından ulusal güvenliğe tehdit oluşturdukları gerekçesiyle gözaltına alınmış ve Kosova’daki oturma izinleri iptal edilmiştir.

Ancak eski istihbarat şefi Gashi, 6 kişiyi mahkeme kararı beklemeden sınır dışı etmekle ve yasa gereği önceden Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Başsavcıya haber vermesi gerektiği halde sınır dışı etme sürecini gizlice yürütmekle suçlandı.

Dönemin Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay, 2018 yılında İçişleri Bakanı ve İstihbarat Teşkilatı Başkanı’nı sınır dışı süreçlerinden haberdar olmadığı ve karar alma sistemlerindeki hiyerarşinin bozuk olduğu gerekçesiyle görevden almıştı. ihlal

ERDOĞAN’DAN HARADİNAY’A TEPKİ: BU ADIMLARI KİMİN TALİMATLARINA GÖRE ATIYORSUNUZ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haradinaj’a tepki göstererek Kosova Başbakanı’nı “Türkiye’ye darbe yapanları korumakla” suçladı. Başbakanı işe aldı, istihbarat başkanını ve içişleri bakanını görevden aldı. Şimdi soruyorum ey Kosova Başbakanı, kimin talimatıyla böyle bir adım attınız?” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu