Teknoloji

ABD, Çin’deki teknoloji yatırımlarına sınır getiriyor

ABD Hazine Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden’ın askeri, istihbarat, gözetleme veya siber yetenekli yetenekler için kritik olan hassas veya ileri teknolojileri geliştirmek ve kullanmak isteyen ilgili ülkeler tarafından ABD’ye yöneltilen ulusal güvenlik tehdidini ele almak için bir Başkanlık Kararnamesi yayınladığını söyledi. Bir deyim. .

Yönetimin, yeni nesil askeri yenilikler için kritik öneme sahip teknolojileri koruyarak Amerika’yı güvende tutmaya ve ülkenin ulusal güvenliğini savunmaya kararlı olduğuna dikkat çekilerek, sınır ötesi yatırım akışlarının uzun süredir ABD’nin ekonomik canlılığına katkıda bulunduğu belirtildi. .

Açıklamada, söz konusu kararnamenin ABD’nin açık yatırım taahhüdünü sürdürürken ulusal güvenliği korumaya yönelik dar hedefli eylemleri içerdiği belirtilirken, kararnamenin uygulanacak yeni ve hedefli bir ulusal güvenlik programının oluşturulmasına olanak sağlayacağı vurgulandı. ve Ticaret Bakanlığı da dahil olmak üzere diğer kurumlarla istişare halinde ABD Hazine Bakanlığı tarafından yönetilir. .

Bu kapsamda, programın Amerikalıların belirli süreçleri Hazine’ye raporlamasını gerektireceği, ABD’li kişilerin, tanımlanan 3 yüksek teknoloji alanının dar alt kümeleriyle ilgili faaliyetlerde bulunan şirketlerin dahil olduğu diğer bazı süreçleri üstlenmesini yasaklayacağı belirtildi. kararnamede.

Açıklamada, kararname ekinde Çin’in ilgili ülke olarak belirlendiği ve Çin’in bir dizi hassas teknoloji üretme kabiliyetini geliştirmek için ABD yatırımlarından yararlandığına dikkat çekildi.

ABD’nin yeni program kapsamında düşünülen birçok teknoloji ve ürünün Çin’e ihracatını şimdiden yasakladığına veya kısıtladığına dikkat çekilerek, programın ABD yatırımlarının bu teknolojilerin Çin’de yerlileştirilmesini hızlandırmasına yardımcı olacağı kaydedildi.

Açıklamada, kararnamede belirlenen 3 ileri teknoloji alanı, yarı iletkenler ve mikroelektronik, kuantum bilgi teknolojileri ve bazı yapay zeka sistemleri olarak sıralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu